Už viso gyvenimo nuopelnus
Antanas Saulaitis
Lietuvos kunigas jėzuitas, pedagogas, JAV lietuvių bendruomenės veikėjas | Jungtinės Amerikos Valstijos, Lietuva
Už viso gyvenimo nuopelnus lietuvybės puoselėjimui
Kunigas Antanas Saulaitis – jėzuitas, pedagogas ir visuomenės veikėjas, visą savo gyvenimą paskyręs lietuvių bendruomenių stiprinimui ir jų veiklų skatinimui pasaulyje, misionieriškai veiklai. Jis gimė 1939 m. Kaune, 1949 m. emigravo į JAV, kur Bostono universitete įgijo filosofijos, teologijos ir chemijos magistro laipsnius. 1969 m. įšventintas kunigu, dirbo lietuviškoje parapijoje San Paule, Brazilijoje, kur aktyviai skatino lietuvių jaunimo veiklą, įkūrė folkloro ansamblį „Nemunas“. 1977 m. grįžęs į JAV, vadovavo Čikagos jaunimo centrui, buvo už Lietuvos ribų gyvenančių lietuvių jėzuitų vyresnysis. Nuo 1987 m. reguliariai lankėsi Lietuvoje, dalyvavo skautų veikloje. 1998-2003 m. buvo Lietuvos ir Latvijos jėzuitų provincijolas, Vilniaus šv. Jonų bažnyčios rektorius, vadovavo Vilniaus akademinės sielovados centrui. 2006-2014 m. vadovavo Palaimintojo Jurgio Matulaičio lietuvių katalikų misijai Čikagoje. 2014 m. sugrįžo į Lietuvą ir šiuo metu eina šv. Jonų bažnyčios vicerektoriaus pareigas. Sugrįžęs į Lietuvą, kun. A. Saulaitis aktyviai dalyvauja visuomeninėje veikloje, palaiko ryšius su užsienio lietuviais, dalyvauja susitikimuose, konferencijose, diskusijose. Jo gyvenimo pavyzdys, darbai ir nuolatinė tarnystė yra įkvėpimas daugybei žmonių.
Už inovatyvią filantropiją Lietuvoje
Algis Pacevičius (Al Pace) / In memoriam: Angelė ir Sigitas Kazlauskai
Teisininkas, „Pace Law Firm” įkūrėjas ir vadovas / Gydytojai odontologai ir filantropai | Kanada
Už naujų filantropijos tradicijų į Lietuvą atvedimą ir istorinę paramą
Algis Pacevičius, geriau žinomas kaip Al Pace, Kanados lietuvis teisininkas, buvęs Kanados lietuvių bendruomenės Krašto valdybos pirmininkas, daugybę metų savo kompetencijomis ir ryšiais prisidedantis prie verslo bendradarbiavimo, lietuvybės puoselėjimo ir filantropijos įgyvendinimo. Viena iš veiklų – Kanados lietuvių testamentų vykdymas. Šiais metais Lietuvą pasiekė istoriškai didžiausia 4,7 mln. eurų paramos suma, kurią po mirties pagal testamentą skyrė Angelė ir Sigitas Kazlauskai. Algio profesionalaus darbo dėka, paaukotų pinigų vertė dar augs, nes parama atiteko filantropiniam Vilniaus universiteto neliečiamojo kapitalo fondui, kuris tikslingai rems vaikų odontologijos plėtrą, finansuos mokslinius tyrimus ir įsteigs naują vaikų odontologijos centrą.
A.A. Angelė ir Sigitas Kazlauskai, Kanados lietuviai odontologai, 65 metus vadovavo privačiai odontologijos klinikai Oukvilyje, kur teikė ir nemokamas paslaugas tautiečiams, padėjo vaikams ir siuntė medicinos reikmenis į Lietuvą. Jie taip pat įkūrė labdaros organizaciją, ilgą laikotarpį rėmusią odontologinių paslaugų teikimą.
Ši išskirtinė istorija sudrebino Lietuvą ir paskatino lietuvius perimti Kanados ir JAV filantropijos tradicijas nuo paramos palikimu iki aukojimo neliečiamojo kapitalo fondams.
Už Lietuvos balso sklaidą pasaulyje
Yuko Yamasaki
Lietuvių kultūros ambasadorė, pagalbos Ukrainai aktyvistė | Japonija
Už Lietuvos kultūros ambasadorystę Japonijoje
Yuko Yamasaki – buvusio Japonų ambasadoriaus Lietuvoje Shiro Yamasaki žmona, išskirtinė asmenybė, sujungusi dvi kultūras – lietuviškąją ir japoniškąją – per meną, muziką ir labdarą. Gyvendama Lietuvoje, Yuko išmoko groti lietuviškomis kanklėmis, o sugrįžusi į Japoniją tęsia „lino furošikių“ projektą, kuriame derina lietuviško lino ir japoniško dovanų pakavimo meno tradicijas. Ji taip pat aktyviai prisideda prie humanitarinės pagalbos Ukrainai, kartu su labdaros fondu „Rugutė“ renka paramą onkologinėmis ligomis sergantiems Ukrainos vaikams bei jų šeimoms. Yuko yra tapusi Lietuvos balsu Japonijoje – ji populiarina lietuvių vaikų literatūrą, pristatydama į japonų kalbą išverstas „Kakės Makės“ knygas, bei puoselėja kulinarinius mainus, dalydamasi lietuviškos virtuvės patirtimi su Japonijos vietos bendruomenėmis.
Už į Lietuvą pritrauktas investicijas
Trevor Hanbury
„Cencora” Lietuvos padalinio vadovas, vyresnysis finansų viceprezidentas | Jungtinė Karalystė, Lietuva
Už ilgametę ambasadorystę Lietuvai, pritraukiant užsienio investicijas
Trevor Hanbury – Jungtinės Karalystės pilietis, vadovaujantis „Cencora” (ex. AmerisourceBergen, World Courier) kompetencijų centrui Lietuvoje nuo pat jo įsteigimo pradžios 2018 metais. Trevoras prieš daugiau nei dešimtmetį patikėjo Lietuvos potencialu, kai jo atstovaujama įmonė rinkosi šalį naujam paslaugų centrui. Jo indėlis sprendimo priėmimui ir nepailstama ambasadorystė bėgant metams stipriai prisidėjo prie „Cencora” padalinio Lietuvoje įsteigimo ir augimo. Šiuo metu įmonė Lietuvoje turi virš 530 darbuotojų ir sėkmingai auga toliau. Lietuvoje įkurtas kompetencijų centras buvo pirmasis toks „Cencora” padalinys pasaulyje ir vis dar didžiausias, lyderiaujantis formuojant globalią įmonės verslo paslaugų strategiją.
Už Lietuvos inovacijų proveržį pasaulyje
Prof. Vladas Algirdas Bumelis
„Northway Biotech“ generalinis direktorius ir valdybos pirmininkas | Lietuva
Už Lietuvos biotechnologijų ir genų terapijos lyderystę pasaulyje
Profesorius Vladas A. Bumelis, jau 20 metų vadovaujantis savo įsteigtai įmonei „Northway Biotech“, ženkliai prisideda prie Lietuvos gyvybės mokslų sektoriaus augimo bei žinomumo pasaulyje. Profesorius ir jo valdoma „Northway Biotech“ Bostone, JAV, įsteigė biotechnologijų kompaniją, į kurią buvo investuota 25 mln. eurų. Įmonė tęsia augimą ir vysto pirmąjį Baltijos šalyse genų terapijos centrą „BioCity“, kurio investicijos per ateinantį dešimtmetį sieks 7 milijardus eurų. Šį rudenį duris atvėręs genų terapijos centras stiprina Lietuvos pozicijas globalioje gyvybės mokslų rinkoje, o Vladas A. Bumelis yra įkvepiantis inovacijų kūrimo ir verslo vystymo lyderis.
Už Lietuvos vardo garsinimą
Dalia Ibelhauptaitė
Teatro ir operos režisierė, kino prodiuserė | Jungtinė Karalystė, Jungtinės Amerikos Valstijos, Lietuva
Už Lietuvos garsinimą nuo pasaulinių operos scenų iki Holivudo
Dalia Ibelhauptaitė – režisierė ir kūrėja, įnešusi revoliuciją į Lietuvos operą. Ji pastatė dešimtis klasikinių pjesių ir operų įvairiose šalyse, įskaitant Jungtinę Karalystę, Italiją, JAV ir Lietuvą. Dalia sukūrė „Bohemiečių“ (arba „Vilnius City Opera“) fenomeną, kuris tapo Lietuvą garsinančiu globaliu reiškiniu. Jos iniciatyva suburti aukščiausio lygio diasporos talentai dabar yra gerai žinomi ir prestižiniuose teatruose visame pasaulyje pripažinti vardai. Pastaraisiais metais Dalios gyvenimas verda ne tik operos scenoje, bet ir Holivude, prodiusuojant filmus, prisidedant prie tarptautinio masto kino projektų įgyvendinimo. Ji yra kūrėja, kuri savo energija sujungia operos, teatro ir kino pasaulius, taip stiprindama Lietuvos kultūros įtaką tarptautinėje arenoje.
Mūza Rubackytė
Pianistė, muzikos pedagogė, kultūros veikėja | Prancūzija, Šveicarija, Lietuva
Už Lietuvos klasikinės kultūros ambasadorystę pasaulyje
Mūza Rubackytė – viena iškiliausių Lietuvos pianisčių, garsėjanti pasirodymais su žymiais simfoniniais orkestrais tarptautinėse scenose ir įspūdingais solo koncertais prestižinėse koncertų salėse. Kaip atlikėja ji ypač išsiskiria Liszto kūrinių interpretacijomis, pelniusiomis ne vieną tarptautinį apdovanojimą. Be koncertinės veiklos, Mūza taip pat dėsto universitetuose ir konservatorijose, yra viena iš prestižinio „Vilniaus fortepijono festivalio“, pritraukiančio pasaulinio lygio pianistus, įkūrėjų ir meno vadovė. 2023 m. apie pianistę sukurtas dokumentinis filmas „Mūza“, kuriame atskleidžiamas jos kaip menininkės ir laisvos asmenybės kelias. Mūza – įkvepianti lietuviškos kultūros ir klasikinės muzikos ambasadorė, garsinanti Lietuvą visame pasaulyje.
Nicole Zuraitis
Džiazo muzikos atlikėja ir pianistė | Jungtinės Amerikos Valstijos
Už Lietuvos vardo garsinimą pasaulinėje muzikos industrijoje
Nicole Zuraitis – lietuviškų šaknų turinti amerikiečių džiazo vokalistė, pianistė, dainų autorė ir aranžuotoja, „Grammy“ auksinio trofėjaus už geriausią džiazinio vokalo albumą „How Love Begins“ laimėtoja. Ji yra ne kartą viešėjusi Lietuvoje ir surengusi muzikinius pasirodymus su lietuviais muzikantais įvairiuose džiazo festivaliuose ir kituose renginiuose. Nicole dainuoja geriausiuose Niujorko džiazo klubuose, yra garsaus „Birdland“ bigbendo vokalistė, dirba su jaunaisiais džiazo atlikėjais, veda seminarus. Ji puikiai jaučiasi tiek džiazo, tiek pop ir klasikinės muzikos scenose. Nicole aktyviai įsitraukia į JAV lietuvių bendruomenių veiklas ir garsina Lietuvos vardą tarptautinėje muzikos scenoje.
Už tarptautinius mokslo nuopelnus
Prof. Arthur Jonas Ragauskas
Tenesio universiteto profesorius, chemijos mokslininkas | Jungtinės Amerikos Valstijos
Už išskirtinius mokslinius tyrimus ir jų įtaką Lietuvai bei pasauliui
Prof. A. J. Ragauskas – biorafinavimo mokslo ir inžinerijos tyrimų lyderis, siekiantis paversti gamtos išteklius ir atliekas tvariais sprendimais. Profesorius yra tarptautinių mokslinių reitingų aukštumose – cituotas daugiau nei 72 000 kartų, publikavęs beveik 700 mokslinių straipsnių. Jam svarbu jaunimo švietimas ir tarptautinių partnerysčių puoselėjimas, kad būtų sukurti unikalūs technologiniai sprendimai. Arthur yra dažnas svečias Kauno technologijos universitete ir dalinasi patirtimi ir įžvalgomis su Lietuvos pramonininkų konfederacija, Seimo aplinkos apsaugos komitetu bei kitomis institucijomis. Profesorius kuria naujas galimybes studentams, tyrėjams ir verslui tiek JAV, tiek Europoje ir Lietuvoje.
Už verslo ryšių kūrimą
Apolinaras Sinkevičius
Verslininkas, investuotojas | Jungtinės Amerikos Valstijos
Už verslo ryšius, vystant Lietuvos startuolių ekosistemą ir pritraukiant investicijas
Apolinaras Sinkevičius – patyręs verslininkas, dalyvavęs septynių JAV startuolių, kurių vertė siekia beveik 500 milijonų JAV dolerių, steigime. Su šia išskirtine patirtimi Apolinaras tapo svarbiu Lietuvos startuolių ekosistemos veikėju. Jis daug laiko skiria mentorystei, konsultavimui, skatina lietuvius verslininkus plėsti verslą ir pritraukti investicijas. Apolinaras siekia paskatinti JAV investicijas Lietuvoje. Į savo veiklą jis nuolat įtraukia Lietuvos startuolius, institucijas, skraidina JAV investuotojus ir verslininkus į Lietuvą, dalyvauja Lietuvos verslo angelų tinklo veikloje, už kurią buvo apdovanotas kaip ekosistemos herojus už nuolatinę pagalbą, patirties sklaidą, kontaktų suvedimą.
Už jaunųjų talentų užsienyje ugdymą
Lituanistinė mokykla „4 vėjai“ / Arūnas ir Aušra Teišerskiai
Airija
Už lituanistinio švietimo plėtrą ir diasporos vaikų ryšio su Lietuva stiprinimą
Jau 20 metų veikianti Dublino lietuvių mokykla „4 vėjai“ yra didžiausia lituanistinė mokykla Europoje ir trečia pagal dydį pasaulyje. Mokykla, kurios dviejuose savarankiškuose skyriuose mokosi 250 mokinių ir dirba 50 mokytojų bei padėjėjų, puoselėja lietuvių kalbą, kultūrą ir tapatybę. Mokykla „4 vėjai“ prisideda prie lituanistinio švietimo kokybės stiprinimo – rūpinasi lietuvių kalbos mokymo vertinimo sistema, organizuoja mokytojų kvalifikacijos tobulinimo programas ir teikia administracines paslaugas kitoms Airijos lituanistinėms mokykloms. Aktyviai bendradarbiaudama su kitomis lituanistinėmis organizacijomis, mokykla kuria tvirtą tiltą tarp kartų ir stiprina Lietuvos diasporos ryšį su gimtine.
Už tarptautinę patirtį Lietuvos regionams
Algirdas Pukis ir Vytautas Pukis
Tarptautinio Kauno maratono įkūrėjai ir organizatoriai | Jungtinės Amerikos Valstijos, Lietuva
Už tarptautinio Kauno maratono sukūrimą ir bėgimo bendruomenės puoselėjimą
Vytautas ir Algirdas Pukiai – broliai, įkūrę tarptautinį Kauno maratoną, kuris jau daugiau nei 13 metų pritraukia dalyvius iš 40 šalių ir garsina Kauną bei Lietuvą pasaulyje. Idėja rengti maratoną gimė Vytautui gyvenant JAV, kur dalyvaudamas tokiuose renginiuose kaip Las Vegaso pusmaratonis ir puoselėdamas meilę sportui, kartu su broliu sugalvojo šią viziją įgyvendinti gimtajame Kaune. Per pirmuosius penkerius metus maratono organizavimui ir plėtrai broliai paaukojo apie 100 000 eurų. Šiuo metu visas renginio uždirbamas pelnas yra skiriamas sporto skatinimui, treniruočių stovykloms ir bėgimo bendruomenės plėtrai. Renginys kasmet pritraukia virš 5 000 dalyvių ir jų palaikytojų. Vytautas ir Algirdas į Kauną atvežė tarptautinę sporto kultūrą, kuri apjungia maratoną, bėgimo bendruomenę ir geriausias užsienio praktikas.